2018. május 31. (Cs) 17 órától:
Csopa SzTK - Szeniorok Tudományos Klubja:
Bereczkei Tamás pszichológus (PTE Pszichológiai Intézet):
A bennünk lakó jó és rossz
A Galileo Webcast egy "szabadidős" vállalkozás, 2018-ban is folytatódik azon előadássorozatok, találkozók, konferenciák, események élő közvetítése, amelyre meghívnak bennünket.
Következő élő közvetítésünk május 18-án, pénteken 16 órától:
Róka András:
Az elektronok színháza
(ELTE Észbontogató - kémiai kísérletek)
Az elektronok felfedezése szinte felmérhetetlen változást eredményezett a kémia terén. Egyszerre érthetővé vált az az kínzó ellentmondás, hogy a kémiai reakciók során az anyag meg is változik, meg nem is. Az atommag ugyanis változatlan, csak az elektron burok, ezen belül is csak a legkülső elektronhéj változik meg. Ezzel a felfedezéssel egyenértékű az megállapítás, hogy a kémiai reakciókban (mint kiderült) a sokoldalú elektronok a főszereplők.
A kémia színház, az elektronok színháza. A reakció a "színdarab", az atomok, ionok, molekulák csak a "pódium", melyen az elektronok a főszereplők. A világ sokféle "színpadán" valójában ugyanazt a darabot játsszák (a szeretet és a gyűlölet elve), csak másféle műfajban, rendezésben, hangszerelésben. A történet lehet egyszerű (mint a csapadékképződés), vagy szerteágazó cselekményű (mint egy elágazó láncreakció). Szemmel láthatóan lírai, romantikus (színreakciók), lehet tüzes (csendes izzás), szenvedélyes (lángolás), heves western (füstös és zajos), vagy csattanóan tragikus, akár a boksz (robbanás). A téma azonban minden esetben az elektronok társkeresése.
Az előadásokat kéthetente péntek délutánonként 16 órai kezdettel tartjuk az ELTE 0.83-ös számú (Eötvös) előadótermében. Az Intézet a Petőfi híd budai hídfőjénél fekszik, címe XI. kerület Pázmány Péter sétány 1/A, megközelíthető 4/6-os villamossal vagy 212-es ill. 153-as busszal.
Az előadássorozat internetes közzététele és élő közvetítése a "Belépő a tudás közösségébe" című, EFOP-3.4.4-16-00006 azonosító számú projekt keretein belül valósult meg.