2018. május 31. (Cs) 17 órától:
Csopa SzTK - Szeniorok Tudományos Klubja:
Bereczkei Tamás pszichológus (PTE Pszichológiai Intézet):
A bennünk lakó jó és rossz
A Galileo Webcast egy "szabadidős" vállalkozás, 2018-ban is folytatódik azon előadássorozatok, találkozók, konferenciák, események élő közvetítése, amelyre meghívnak bennünket.
Következő élő közvetítésünk május 15-én, kedden 18 órától:
Sallay Gergely Pál:
A Magyar Érdemrend rendi lánca és tulajdonosai (1939-1945)
(Numizmatikai előadássorozat)
A magyar kitüntetés-történet egyik legexkluzívabb, legritkábban adományozott és az utókorra is igen alacsony példányszámban maradt kitüntetése a Magyar Érdemrend Szent Koronával ékesített nagykeresztjének lánccal adományozott változata. A Szent Koronával ékesített nagykereszt fokozat a Magyar Érdemrend 1939. május 13-án, Budapesten kelt alapszabályai értelmében az érdemrend addigi legmagasabb fokozata, a nagykereszt helyébe lépett. Az alapszabályok szövege szerint a Szent Koronával ékesített nagykereszthez Magyarország kormányzójának "az adományozáskor történő ily irányú rendelkezése esetében a Magyar Érdemrend lánca is hozzátartozik."
Az ismert források alapján 1939 és 1944 között Horthy Miklós összesen öt esetben döntött úgy, hogy az érdemrend legmagasabb fokozatát rendi láncon adományozza: időrendi sorrendben III. Borisz bolgár cár 1939. június 22-én, Pál jugoszláv régensherceg 1940. április 28-án, X. Keresztély dán király 1940. szeptember 26-án, Risto Ryti finn köztársasági elnök 1942. február 20-án, Franco tábornok spanyol államfő 1942. március 30-án vehette át a kitüntetést. Fentiek mellett - a Magyar Érdemrend alapszabályainak 24. pontja értelmében - a magyar államfő is tulajdonosa volt a Szent Koronával ékesített nagykeresztnek és a láncnak. Mivel ez a különleges fokozat magyarországi közgyűjteményben nem fellelhető és így nem is tanulmányozható, mind a szakma, mind a gyűjtői társadalom érdeklődésére számot tarthat a kitüntetés két, külföldi múzeumokban őrzött, személyhez köthető, komplett példányának bemutatása, illetve a témához kapcsolódó ismeret- és képanyag közzététele.