Következő élő közvetítésünk november 30-án, csütörtökön 17 órától:
Róka András (ELTE TTK, Kémiai Intézet):
A "Matrjoska-elv" (a folyamatok egymásra épülése)
(ELTE "Atomoktól a csillagokig" előadássorozat)
A kölcsönhatásokat két szemlélettel közelíthetjük meg, az erő és az energia fogalomkörével. A dinamika logikája Onsager nyomán a gázokban, folyadékokban lejátszódó (transzport-) folyamatokra is kiterjedt. Egy egyensúlyi (termodinamikai) rendszer éppolyan tehetetlen, mint a testek. Változás (transzport) előidézése vagy fenntartása éppúgy külső beavatkozást igényel, mint a testek mozgásállapot-változása (hajtóerő, például a nyomáskülönbség létrehozása vagy fenntartása áramlást kelt, vagy tart fenn). Nemcsak a gyertya égésére igaz Faraday zseniális megfogalmazása, mely szerint a színre lépő elemi lépések mindegyike "segítőkész társa a másiknak". A folyamatok egymásra épülésében (önszerveződésében) az a tanulságos, hogy a megjelenő kölcsönhatások milyen sorrendben követik egymást. A jelenségek sokfélesége ellenére az irányító elvek (már-már "unalmasan") ugyanazok:
Az elektromágneses indukcióhoz hasonlóan kölcsönhatás kölcsönhatást "indukál" (hajtóerő hajtóerőt kelt).
Az energiaigényes folyamatok (logikusan) az energiatermelő folyamatokra épülnek.
Miközben a rendszer a kezdeti állapotból a végállapot felé tart, a megismétlődés, fennmaradás, működés élményét - visszacsatoláson keresztül - az elemi folyamatok körfolyamattá szerveződése biztosítja.
Az előadás helyszíne: az ELTE TTK lágymányosi északi tömbjében (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A), az Eötvös teremben (földszint 0.83 terem). A teremhez további bejárati lehetőség: az 1. emelet 1.67-es vagy 1.68-as ajtón.
Az előadássorozat internetes közzététele és élő közvetítése a "Belépő a tudás közösségébe" című, EFOP-3.4.4-16-00006 azonosító számú projekt keretein belül valósult meg.