Élő közvetítésünk november 16-án, csütörtökön 17 órától:
Dormán György:
Molekulák áramlásban. Új ipari forradalom kezdete a szintézis technológiában?
(ELTE "Alkímia ma" előadássorozat)
Az alkimisták üvegedényekben (lombik, retorta) végezték a kísérleteiket. Ezekbe az edényekbe betöltötték a különböző anyagokat, majd tűzön melegítették, vizes lábosokban hűtötték, majd kikaparták a produktumot. Ez a klasszikus edényzet néhány kiegészítő üvegeszközzel egészen a 20. század végéig a legtöbb kémiai laboratóriumot jellemezte. A múlt században a petrolkémia és szintetikus vegyipar nagyüzemi méretekben kezdett alkalmazni csőreaktorokat, amelyekben a kiindulási anyagokat beáramoltatjuk a cső elején és a termék a cső végén távozik megfelelő reakciókörülmények esetén. Ezen tapasztalatok alapján kb. 20-25 évvel ezelőtt a nagyipari csőreaktorok kicsinyítésével folyamatos áramlásos ún. mikroreaktorokat alkottak meg laboratóriumi használatra, amelyek különlegesen előnyös tulajdonságaik révén számos területen felülmúlják a szakaszos üzemű, hagyományos lombik reaktorokat. Ez a térhóditás folyamatos, igy úgy tűnik egy új ipari forradalom tanúi vagyunk a szintézis technológiában... Az előadó Dormán György, gyógyszerkémikus, a Szegedi Tudományegyetem és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem címzetes egyetemi tanára)
A kísérleti részben Tóth Gergely: Minden "áramlás" egyforma: folyadékok és elektronok áramlásának analógiája. (A kísérletező vegyész, az ELTE Kémiai Intézetének docense.)
Az előadás helyszíne: az ELTE TTK lágymányosi északi tömbjében (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A), az Eötvös teremben (földszint 0.83 terem). A teremhez további bejárati lehetőség: az 1. emelet 1.67-es vagy 1.68-as ajtón.