Élő közvetítésünk október 19-én, csütörtökön 17 órától:
Homonnay Zoltán (ELTE TTK, Analitikai Kémiai Tanszék):
Mennyire veszélyes a radioaktív sugárzás?
(ELTE "Alkímia ma" előadássorozat)
A radioaktív sugárzás sokakat tölt el félelemmel, miközben egy 80 kg-os ember testében kb. 5000 radioaktív bomlás játszódik le másodpercenként. Milyen veszélyei vannak? Mennyire kell tartani tőle valójában? Mit jelent a dózis, mik a dóziskorlátok? Mennyire bizarr a mellékelt képen látható, rádiumot tartalmazó "energy drink" a múlt század elejéről? Erről is lesz szó az előadásban, összeszedve az előnyöket és kockázatokat, és megmutatva főleg azt, hogy milyen alapon állítható bizonyos radioaktív sugárzás okozta kockázatokról, hogy azok társadalmilag elfogadhatók. (Az előadó Homonnay Zoltán magkémikus, az ELTE Kémiai Intézetének egyetemi tanára)
A kísérleti részben Kovács Október: Kísérletekkel modellezzük a valóságot! (A kísérletező Kovács Október a budapesti Németh László Gimnázium biológia-kémia szakos tanára.)
Az előadás helyszíne: az ELTE TTK lágymányosi északi tömbjében (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A), az Eötvös teremben (földszint 0.83 terem). A teremhez további bejárati lehetőség: az 1. emelet 1.67-es vagy 1.68-as ajtón.