Élő közvetítésünk október 5-én, csütörtökön 17 órától:
Ferenczy György:
Természetes és mesterséges intelligencia a gyógyszerkutatásban
(ELTE "Alkímia ma" előadássorozat)
A gyógyszerkutatás amellett, hogy társadalmi igény kielégítését és üzleti siker elérését szolgálja, egyúttal intellektuális kaland, amelyhez szerteágazó tudású csapat és magas szintű technológia szükséges. Az előadásban a gyógyszerkutatás összetett folyamatának és a gyógyszerekkel szemben támasztott sokrétű követelményeknek néhány elemét kívánjuk bemutatni. Milyen típusú új gyógyszereket keresünk? Mik az elvárások a gyógyszerekkel szemben? Lehetséges-e tervezni gyógyszereket, és mi a szerepe a több millió kémiai és biológiai kísérlet elvégzését lehetővé tevő technológia fejlesztéseknek? Hogyan hasznosíthatók a kutatásban eddig felhalmozott kémiai vegyületek és adatok, így a vegyületek biológiai tesztjei, mellékhatásaik, stabilitásuk, oldhatóságuk, és más, a gyógyszerek hatásának szempontjából alapvető információk. Az előadásban hangsúlyosan jelennek meg a számítógépes módszerek alkalmazásai és a mesterséges intelligencia szerepe és várható hatása új gyógyszerek felfedezésében. (Az előadó Ferenczy György vegyész, a Magyar Kutatási Hálózat Gyógyszerkémiai Kutatócsoportjának és a Semmelweis Egyetem Biofizikai és Sugárbiológiai Intézetének tudományos tanácsadója)
A kísérleti részben Fandel Richárd: Látványos kísérletek gyógyszerekkel és összetevőikkel. (A kísérletező a BMSZC Petrik Lajos Két Tanítási Nyelvű Technikum vezető oktatója)
Az előadás helyszíne: az ELTE TTK lágymányosi északi tömbjében (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A), az Eötvös teremben (földszint 0.83 terem). A teremhez további bejárati lehetőség: az 1. emelet 1.67-es vagy 1.68-as ajtón.