2020. november 24. (K) 18 órától:
Hajmási József előadássorozat (Szfhvár)
Tóth Imre (CSFK Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézet):
A New Horizons űrszonda a Pluton túl
2020. november 25. (Sze) 18 órától:
Csillagászati hónap Esztergomban
Nagy László:
Úton a vörös bolygó felé
2020. november 26. (Cs) 17 órától:
ELTE Atomoktól a csillagokig előadássorozat
Kovács István (Northwestern University, Evanston, USA):
Fizikusként a rák ellen
Következő élő közvetítésünk november 28-án, szombaton 20 órától:
Kutatók Éjszaka 2020 online - Székesfehérvárról - 2. rész:
Patkó Dániel: Mezőgazdaság a földön kívül
Szabó Dávid: Új kezelési lehetőségek az orvostudományban
Az előadások összefoglalója:
Patkó Dániel: Mezőgazdaság a földön kívül
Napjainkban egyre többet hallunk a Mars ember általi eléréséről, sőt marsi kolóniák létesítéséről. Elég csak Elon Musk kijelentéseire gondolni. De a Marsra eljutni csak az első, de közel sem elégséges lépés egy kolónia létrehozásához. A telepesek életben maradásához táplálékra is szükség van. Gazdaságilag az élelmiszer Földről történő utánpótlása irreális elképzelés. A telepeseknek maguknak kell majd megtermelni a saját élelmüket. De milyen információra van szükségünk ahhoz, hogy élelmet termelhessünk a Földön kívül? Milyen eszközökkel szerezhetjük meg ezeket az információkat? Előadásomban ezekre a kérdésekre adok egy lehetséges választ, szem előtt tartva, hogy ez a tudás a földi élelmezésünket is segítheti.
Szabó Dávid: Új kezelési lehetőségek az orvostudományban
Az előadásom témája és célja áttekinteni azon tervezett izgalmas orvostudományi kezelési lehetőségeket, amelyek a gyógyítás eddig beváltakon túli teljesen új osztályát képezhetik majd, de amelyek az elméleti megfontolásokon túl már a gyakorlatban is kipróbálás és megvalósítás alá esnek. Tehát amelyek még kutatási fázisban vannak, de reális az esély a tényleges megvalósításukra, például a laboratóriumi fázisokon túl már emberi tanulmányozás alatt vannak, a kórélettani háttér kellően megalapozott és van reálisan elérhető biotechnológia is a létrehozásukra.
Az előadók bemutatkozása:
Patkó Dániel: A Szegedi Tudományegyetemen szereztem biofizikus diplomát, majd jelölésmentes bioszenzorikából doktoráltam a Pannon Egyetemen. Doktori kutatásaimat a MTA EK MFA Nanobioszenzorika Lendület Kutatócsoportban végeztem. Doktori tanulmányaimat követően a James Hutton kutatóintézetnél (Skócia, UK) helyezkedtem el, mint posztdoktor kutató. Skóciában ismerkedtem meg a növények különleges világával. Kutatásaim során építettem egy új mikroszkópot, ami arra lett kifejlesztve, hogy növényi gyökereket lehessen tanulmányozni egy műanyag alapú átlátszó talajban. A módszer kiválóan alkalmas a gyökerek és mikróbák közötti kölcsönhatások tanulmányozására. Idén októbertől már új munkahelyemen a NEIKER intézetben, Bilbaoban folytatom a kutatásaimat hasonló témakörben. A munkám során megszerzett információ segíthet a mezőgazdaság fenntarthatóvá tételében, illetve új ismeretekkel szolgálhat ahhoz, hogy milyen körülményeket kell biztosítanunk a növényeknek, akár egy Földön kívüli környezetben is.
Dr. Szabó Dávid: 1996-ban végeztem a Semmelweis Orvostudományi Egyetemen Budapesten, a székesfehérvári Szent György Kórház Hematológia osztályán dolgoztam orvosként végzés után, illetve az idei évben, a két időpont között pedig számos klinikai kutatás megszervezésében és lebonyolításában vettem részt, jelenleg orvostudományi biotechnológiai fejlesztés terén dolgozom Németországban. A fehérvári csillagda tagja lettem 1980-as ideköltözésünk óta, mely alapvetően határozta meg természettudományokhoz való viszonyomat, a hazai szkeptikus mozgalom rendezvényeinek rendszeres követője lettem fehérvári gyökereik óta, és a Szkeptikus Társaság tagja vagyok hivatalosan is 2010 óta.