2020. november 24. (K) 18 órától:
Hajmási József előadássorozat (Szfhvár)
Tóth Imre (CSFK Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézet):
A New Horizons űrszonda a Pluton túl
2020. november 25. (Sze) 18 órától:
Csillagászati hónap Esztergomban
Nagy László:
Úton a vörös bolygó felé
2020. november 26. (Cs) 17 órától:
ELTE Atomoktól a csillagokig előadássorozat
Kovács István (Northwestern University, Evanston, USA):
Fizikusként a rák ellen
Következő élő közvetítésünk november 27-én, pénteken 20 órától:
Kutatók Éjszaka 2020 online - Székesfehérvárról - 1. rész:
Banc Roland: Képek az űrből - műholdjelek vétele, és feldolgozása otthoni eszközökkel
Keserű Norbert: Teleszkóp és mikroszkóp - látni a láthatatlant!
Az előadások összefoglalója:
Banc Roland: Képek az űrből - műholdjelek vétele, és feldolgozása otthoni eszközökkel
A Szputnyik-1 1957-es fellövése óta jóformán teljesen hétköznapivá vált a gondolat, hogy a fejünk fölött ezrével száguldoznak műholdak, melyek naponta többször megkerülik a Földet, közben pedig kommunikálnak egymással, illetve földi állomásokkal. Ezeket az eszközöket alkalmanként megfigyelhetjük derült éjszakákon, ahogy fényes pontként vonulnak a csillagok között, azonban az általuk küldött jelek, és az ennek segítségével kiépített hálózatok számunkra közvetlenül láthatatlanok. Előadásomban bemutatom, hogy gyakorlatilag otthoni körülmények között lehetséges bizonyos műholdak által sugárzott jelek vétele és feldolgozása rádiós eszközök segítségével, melynek eredményeképpen kiderül, mit is látnak odafentről ezek a műholdak.
Keserű Norbert: Teleszkóp és mikroszkóp - látni a láthatatlant!
Világunk rendkívül sokszínű minden tekintetben, méretei az egészen aprótól a gigantikusig terjednek. Vegyünk például egy állati sejtet és egy bolygót, a Földet. A Föld átmérője megközelítőleg egybilliószor nagyobb, mint egy állati sejt átlagos átmérője, mégis képesek vagyunk mindkettőt vizsgálni. A mikroszkóp és a távcső 400 éves történetük során hatalmas fejlődésen estek át, segítve ezzel a tudomány mai állásának kialakulását. Mindkét eszköz célja a látószög nagyítás, és így a szabad szemmel láthatatlan részletek láthatóvá tétele, azonban felépítésük merőben más. Előadásomban többek között szó lesz technikáról, fejlődéstörténetről, képekkel és érdekességekkel fűszerezve.
Az előadók bemutatkozása:
Banc Roland, BME villamosmérnök hallgató: A Terkán Lajos Bemutató Csillagvizsgáló aktív szakköröse vagyok már 6 éve, itt rendszeresen foglalkozom tudományos ismeretterjesztéssel is. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen vagyok hetedik féléves villamosmérnök hallgató a Szélessávú Hírközlés és Villamosságtan Tanszéken, azon belül a Mikrohullámú Távérzékelés Laborban. Rengeteg minden foglalkoztat, aminek a segítségével új szemszögből láthatom a világot.
Keserű Norbert, PPKE Bionika mérnök hallgató, KOKI biológus kutató gyakornok: Kis korom óta érdekel a Világegyetem, az űr és általában a természettudományok. Ezt a szenvedélyemet már több mint 7 éve a Terkán Lajos Bemutató Csillagvizsgálóban (TELAPO) élhetem ki, ahol szakköri és szakkörön kívüli tevékenységekben is aktívan részt veszek. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem harmadéves Bionika mérnök hallgatója vagyok, továbbá idén kezdtem kutatni az MTA Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézetben, ahol idegrendszerrel kapcsolatos vizsgálatokat végzek. Hobbim a motorozás, fotózás, olvasás, előszeretettel terjesztem a valódi tudományt és teszek az áltudományok ellen.