2020. február 6. (Cs) 17 órától:
ELTE "Atomoktól a csillagokig" előadássorozat:
Gránásy László (MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont):
Kristályvirágok számítógépben
2020. február 11. (K) 17 órától:
Csopa Traffic - Indóház:
Béres Barna, osztályvezető (MÁV Zrt. Forgalmi Technológiai Osztály) és Sárkány László, központvezető (MÁV Zrt. Üzemirányító Központ):
Üzemirányítás a vasúti közlekedésben
Következő élő közvetítésünk február 17-én, hétfőn 20 órától:
Csizmadia Szilárd:
A 2019. évi Nemzetközi Csillagászati és Asztrofizikai Diákolimpia az én szememmel
(VCSE Virtuális Klub)
A 2019. évi Nemzetközi Csillagászati és Asztrofizikai Diákolimpián közel 300 versenyző, a számos kísérőtanáruk és csapatvezetőjük, mintegy 100 fős vagy még nagyobb önkéntesekből álló csapat vett részt. Mindenki egy kicsit más látott belőle és mást látott bele. Az amatőrcsillagászok az éjszakai megfigyelési forduló képeit, tapasztalatait már megosztották egymással és azokkal, akik nem voltak ott, cikkekben rögzítették a jövőnek. Ez a forduló azonban csak egy volt a négyből, és csak egy éjszakára terjedt ki a mintegy 10 napos rendezvénysorozatból, annak több éves előkészítéséből és sok hónapos utómunkából.
Én az Academic Committe (AC) tagjaként szolgáltam az ügyet - ez a munkacsoport volt felelős a feladatok kitűzéséért, angolra fordításáért, a megoldások helyességéért, a pontozók munkájának felügyeletéért és a fellebbezések, óvások elbírálásáért. A verseny tisztasága kedvéért fizikailag és földrajzilag is elszeparáltan működött a csapatoktól. Így nyilván én megint mást láttam az egészből, mint a versenyzők és az önkéntesek. Tapasztalataim így egészen mások lehetnek, amik talán szintén rédemesek az összefoglalásra és a bemutatásra.
Az előadásban az amatőrcsillagászok részére bemutatom, hogyan alakultak ki a diákolimpiák; mi lehet a szerepük a tehetséggondozásban és tehetségtalálásban; milyen módon került ez az olimpia Magyarországra, hogyan kezdődött a szervezés, mielőtt engem is bevontak volna; hogyan kerültem én az AC-be és mi volt a feladatom ott, hogyan láttam az AC és más bizottságok működését; hogyan teltek - a néha 15 órás - munkanapok az olimpián. A beszámoló egyfelől a diákolimpia eddig ismeretlen arcát mutatja, másfelől rögzítheti az én személyes tapasztalataimat a jövőnek - hátha egyszer még szükség lesz felhasználásukra...
A VCSK a zalaegerszegi Vega Csillagászati Egyesület (nagyjából) havi virtuális összejövetele, előadásokkal, hírekkel, aktualitásokkal.