Következő élő közvetítésünk február 28-án, csütörtökön 17 órától:
Belgya Tamás (MTA Energiatudományi Kutatóközpont):
Mit látunk az anyagban neutronokkal?
(ELTE "Atomoktól a csillagokig" előadássorozat)
Az anyagok belső szerkezetének megismerése a tudományos kutatások egyik alapvető feladata. A vizsgálatokhoz számos módszer áll rendelkezésünkre. Ezek közül kiemelkedő szerepe van a képi megjelenítést megvalósító módszereknek, amelyek esetében elsősorban a roncsolásmentes vizsgálatokat részesítjük előnyben. Ehhez a vizsgált anyagot valamilyen sugárzással világítjuk meg és megfigyeljük, hogy a sugárzás milyen hatást vált ki az anyagban. A hatást megfelelően elemezve láthatóvá tehetjük a vizsgált anyag belső szerkezetét. A töltés nélküli neutron az anyaggal gyengén hat kölcsön, ezért az anyagba mélyen behatol. Ez lehetővé teszi a képalkotást a mikrométernél lényegesen vastagabb anyagok esetében is, szemben a röntgen- vagy a látható fénnyel történő megvilágítással. Az előadásban bemutatásra kerülnek a különböző anyagvizsgálati módszerek látványos példákon keresztül, kiemelve azokat, amelyekben a neutronokkal történő megvilágítás előnyt jelent. A példákat főként a Budapesti Neutron Centrumban végzett kutatásokból válogatom össze.
Az előadás helyszíne: az ELTE TTK lágymányosi északi tömbjében (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A), az Eötvös teremben (földszint 0.83 terem). A teremhez további bejárati lehetőség: az 1. emelet 1.67-es vagy 1.68-as ajtón.
Az eloadássorozat internetes közzététele és élo közvetítése a "Belépo a tudás közösségébe" címu, EFOP-3.4.4-16-00006 azonosító számú projekt keretein belül valósult meg.