Következő élő közvetítésünk február 21-én, csütörtökön 17 órától:
Perczel András:
A fehérjék Achilles-sarka
("ELTE Alkímia ma" előadássorozat)
Ahogy a mitológiai hős Akhilleusz sebezhető pontja a sarka, úgy a fehérjelánc "született" leggyengébb láncszeme egy teljesen átlagosnak tűnő amidkötés, ahol mégis a fehérjék az idő múlásával önmaguktól, fiziológiás körülmények között (7,4-es pH mellett és 37 °C-on) átalakulnak. A folyamat gyors a változás alig egy nap alatt végbemegy. Az eredmény visszahat a fehérje térszerkezetére és funkciójára, s emiatt működése ellehetetlenül. Mi és hogyan befolyásolhatja ennek a természetes átalakulásnak a sebességét és kimenetelét? Milyen következményekkel jár mindez az élő sejtek normális működésére, ha abban egyszerre sok ezer fehérje kitett a fenti átalakulásnak? Hogyan és miért maradhattak meg az evolúció szelekciója során ezek a gyenge láncszemek? Az előadás bemutatja, hogyan használható a biokémia és fehérjetudományok területén a kémiai analitika, a spektroszkópia és a molekulamodellezés. Hogyan lehet összetett és fontos kérdésekre válaszokat keresni és találni? Bemutatjuk azokat a fehérjéket, amelyek átalakulása végzetes következményekkel is járhat, és súlyos betegségek forrása lehet, mint például a vérben az oxigént szállító hemoglobin, vagy a szemlencse krisztallin fehérjéje, amely a tisztánlátás záloga. Az előadó Prof. Dr. Perczel András Bolyai-díjas kémikus, biokémikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, az ELTE Szerves Kémiai Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára, a biomolekulák szerkezetkutatásának és a fehérjék NMR-spektroszkópiájának nemzetközi hírű tudósa.
Az előadás helyszíne: az ELTE TTK lágymányosi északi tömbjében (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A), az Eötvös teremben (földszint 0.83 terem). A teremhez további bejárati lehetőség: az 1. emelet 1.67-es vagy 1.68-as ajtón.
Az eloadássorozat internetes közzététele és élo közvetítése a "Belépo a tudás közösségébe" címu, EFOP-3.4.4-16-00006 azonosító számú projekt keretein belül valósult meg.