2018. január 18. (Cs) 17 órától:
ELTE "Atomoktól a csillagokig" előadássorozat:
Bokányi Eszter (ELTE TTK, Komplex Rendszerek Fizikája Tanszék):
Hogyan vizsgálják a fizikusok a városokat?
2018. január 19. (P) 20 órától:
GW Klub - Észbontogató, kémiai kísérletek:
Härtlein Károly, Kóczán György és Róka András:
Faraday Karácsony
2018. január 22. (H) 20 órától:
GW Klub - Tatai csillagászati találkozások:
Kolláth Zoltán:
Tudomány és művészet
Következő élő közvetítésünk január 26-án, pénteken 16 órától:
Róka András:
Az elemek jelleme - Az adakozók
(ELTE Észbontogató - kémiai kísérletek)
Az anyagok reakcióképességét még a XVII. század elején is az emberek érzelmeihez hasonlítva a "szeretet és gyűlölet" elvével értelmezték (pl. Glauber). Ehhez hasonlóan az elemek (atomszerkezetre visszavezethető) tulajdonságait megfeleltethetjük az emberek jellemének. A "Mindenki másképp csinálja..." (Presser Gábor - Sztevanovity Dusán) mintájára:
Van aki elveszi (önzők), van aki önként odaadja (adakozók), és van aki (testvériesen) megosztja... az elektronokat.
Az elektronburok héjszerkezete miatt, az egy-egy héjon elhelyezkedő elektronokra az atommag által különböző mértékű elektrosztatikus vonzóerő (magvonzás) hat. Ezért csinálja "mindenki másképp". Az elemek között a fémek ragaszkodnak legkevésbé elektronjaikhoz, aminek számos, előnyös, és kísérletekkel is bizonyítható következménye van: pattinthatatlanság, elektromos vezetés, hővezetés, fémes csillogás, reakcióképesség. Érdemes végig gondolni, hogy mi minden nem lenne, ha nem lennének a fémek!
Az előadásokat kéthetente péntek délutánonként 16 órai kezdettel tartjuk az ELTE 0.83-ös számú (Eötvös) előadótermében. Az Intézet a Petőfi híd budai hídfőjénél fekszik, címe XI. kerület Pázmány Péter sétány 1/A, megközelíthető 4/6-os villamossal vagy 212-es ill. 153-as busszal.
Az előadássorozat internetes közzététele és élő közvetítése a "Belépő a tudás közösségébe" című, EFOP-3.4.4-16-00006 azonosító számú projekt keretein belül valósult meg.