2017. október 12. (Cs) 17 órától:
ELTE "Atomoktól a csillagokig" előadássorozat:
Bajnok Zoltán (MTA Wigner Fizkai Kutatóközpont):
Holográfia a részecskefizikában
2017. október 12. (Cs) 18 órától:
Csopa Mesterséges Intelligencia Műhely:
Botos Csaba:
Használjuk az agyunk
Következő élő közvetítésünk október 20-án, pénteken 16 órától:
Róka András:
Miért marad meg, ha megváltozik?
(ELTE Észbontogató - kémiai kísérletek)
Ki ne ismerné Mátyás király parancsát, amit a bíró okos lánya képes volt teljesíteni: "...hozzon is nekem ajándékot meg nem is..." Sok-sok jelenséget kell ahhoz megismernünk ahhoz, hogy az összehasonlítás során különbséget tudjunk tenni a változások, pontosabban a változások mértéke között (fizikai változás, kémiai változás vagy már biológiai folyamat).
A víz "eltűnése", elpárolgása nagy változásnak tűnik, de előbb-utóbb eső, jégeső, vagy hó formájában visszahullik a felszínre. Megtanuljuk, hogy ilyenkor csak a halmazállapota változik meg. A vizet alkotó részecskék (a vízmolekulák) azonban mindvégig megmaradnak. De, amikor a fa, a gyertya, vagy az autók motorjában a benzin "elég", a változás olyan mélyreható, hogy az anyagok összes tulajdonsága megváltozik, és az égés termékei (a szén-dioxid és a víz) önmaguktól már sohasem alakulnak vissza. Persze, aki nagyon tájékozott, az tudja, hogy a növények a Nap energiája segítségével (fotoszintézis) szén-dioxidból és a vízből építik fel magukat. Ezt a folyamatot azonban a vegyészek egyelőre még nem tudják utánozni.
Az anyag érdekes tulajdonsága, ami egyúttal a kémia tárgya is, hogy az ilyen mélyreható változás mögött is felfedezhető a megmaradás élménye. A "Miért marad meg, ha megváltozik" című előadásom ennek az ellentmondásosnak tűnő viselkedésnek az okát tárja fel. Nem észbontó, hogy a kémiai folyamatok (reakciók) során az anyag egyszerre meg is marad, és meg is változik?
A 7-8. osztályos korosztály számára tervezett, kísérletekre épülő, előadásrészleteket tartalmazó, együtt gondolkodás az anyagok sokféleségéről, egy-egy anyag "sokoldalúságáról", a sokoldalúság okáról, a kémiai reakciók törvényeiről, a kémiai "titkosírás és jelbeszéd" szabályairól.
Az előadásokat kéthetente péntek délutánonként 16 órai kezdettel tartjuk az ELTE 0.83-ös számú (Eötvös) előadótermében. Az Intézet a Petőfi híd budai hídfőjénél fekszik, címe XI. kerület Pázmány Péter sétány 1/A, megközelíthető 4/6-os villamossal vagy 212-es ill. 153-as busszal.
Az előadássorozat internetes közzététele és élő közvetítése a "Belépő a tudás közösségébe" című, EFOP-3.4.4-16-00006 azonosító számú projekt keretein belül valósult meg.