2017. október 12. (Cs) 17 órától:
ELTE "Atomoktól a csillagokig" előadássorozat:
Bajnok Zoltán (MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont):
Holográfia a részecskefizikában
2017. október 12. (Cs) 18 órától:
Csopa Mesterséges Intelligencia Műhely:
Botos Csaba:
Használjuk az agyunk
Következő élő közvetítésünk október 6-án, pénteken 16 órától:
Róka András:
Érzékelhető kémia
(ELTE Észbontogató - kémiai kísérletek)
Talán el sem hihető, hogy mennyi "kémiai" ismerettel rendelkezünk anélkül, hogy tanultunk volna kémiát. Környező világunkban érzékszerveink segítségével tudunk tájékozódni. Az érzékelés segít felismerni, összehasonlítani, előbb-utóbb rendszerezni a környezetünkben megismert anyagok tulajdonságait, vagy az azok változását, esetleg megváltozását előidéző jelenségeket. Ezek a tulajdonságok és jelenségek - valamilyen mértékben - mind-mind kapcsolatban állnak a természettel foglalkozó tudományok kémiává különülő területével.
A laboratóriumokban ugyan tilos az anyagokat (elemeket, vegyületeket) ízlelgetni, de a gyümölcsök, fűszerek izéről tudhatjuk, hogy csak az oldódó anyagoknak van íze (vízben, zsírban, olajban). Szagát, illatát csak azoknak az anyagoknak érezzük, amelyek párolognak (egymástól könnyen elszakadó részecskékből, molekulákból állnak). Tapintással nemcsak a keménységet, puhaságot, rugalmasságot érzékeljük, hanem a hőmérsékletet, vagy a hőmérséklet változását is (hideg-meleg, felmelegszik, lehűl). Szemünk nemcsak a halmazállapotot, alakot, színt vagy színváltozást érzékeli, hanem a változás sebességét is. Hangot általában csak a gyorsan, nagyon gyorsan lejátszódó jelenségek adnak. Agyunk, a "megismerés szerve" azonban nemcsak arra alkalmas, hogy az érzetek összbenyomása alapján megkülönböztesse az anyagokat, jelenségeket egymástól, hanem arra is, hogy megmagyarázza ezeknek az okát. Az ismereteknek ezt a sokaságát mellesleg kémiának (is) nevezik.
A 7-8. osztályos korosztály számára tervezett, kísérletekre épülő, előadásrészleteket tartalmazó, együtt gondolkodás az anyagok sokféleségéről, egy-egy anyag "sokoldalúságáról", a sokoldalúság okáról, a kémiai reakciók törvényeiről, a kémiai "titkosírás és jelbeszéd" szabályairól.
Az előadásokat kéthetente péntek délutánonként 16 órai kezdettel tartjuk az ELTE 0.83-ös számú (Eötvös) előadótermében. Az Intézet a Petőfi híd budai hídfőjénél fekszik, címe XI. kerület Pázmány Péter sétány 1/A, megközelíthető 4/6-os villamossal vagy 212-es ill. 153-as busszal.
Az előadássorozat internetes közzététele és élő közvetítése a "Belépő a tudás közösségébe" című, EFOP-3.4.4-16-00006 azonosító számú projekt keretein belül valósult meg.