GW a Facebook-on >>>
<<<
Közvetítési eseménynaptárunk:
^^^^^^
Decemberi előadásaink és archívumuk
2016. január 1-6. (P-K):
A Quadrantidák meteorraj megfigyelése rádiós módszerrel
2016. január 12. (K) 17:30-tól:
Csodák Palotája - tudományos kávézó
Berényi Szilvia (BME):
Nanogyógyászat és nanodiagnosztika
Archívum:
*
Az előadás
*
2016. január 14. (Cs) 17 órától:
ELTE "Alkímia ma" előadássorozat:
Szalai István:
Ritmikus kémia
2016. január 19. (K) 18 órától:
Numizmatikai előadássorozat:
Pandula Attila:
A Polgári Hadi Érdemkereszt története
2016. január 21. (Cs) 17 órától:
ELTE "Atomoktól a csillagokig" előadássorozat:
Dávid Gyula (ELTE TTK, Atomfizikai Tanszék):
A csillagok fénye (a sorozat 150. előadása)
2016. január 28. (Cs) 17 órától:
ELTE "Alkímia ma" előadássorozat:
Bozi János:
Analitikusok a makromolekulák nyomában
2016-ban is folytatódik azon előadássorozatok, találkozók, konferenciák, események élő közvetítése, amelyre meghívnak bennünket.
Közvetítésünk partnere a
|
|
Következő élő közvetítésünk január 21-én, csütörtökön 17 órától:
Dávid Gyula (ELTE TTK, Atomfizikai Tanszék):
A csillagok fénye (a sorozat 150. előadása)
(ELTE "Atomoktól a csillagokig" előadássorozat)
(Élő adásunkig egy meteorjelenségeket rádiós technikával detektáló rendszer működését láthatjuk élőben - részletek ezen az oldalon.)
Az Univerzumról, a Földön kívüli világról évezredeken át minden információt csak a látható fény formájában megjelenő elektromágneses sugárzás hozott a földi tudósoknak és egyszerű bámészkodóknak, az égi világ csodálóinak. Mára a helyzet megváltozott - szondáink közvetlenül vizsgálják a Naprendszer égitestjeit, olykor anyagmintákat is hoznak, másrészt újfajta sugárzások felfedezésével és a légkör fölé küldött távcsövek megjelenésével új ablakok nyíltak az Univerzumra. A csillagokról és távolabbi égi objektumokról érkező fény vizsgálata azonban továbbra is alapvető módszere a csillagászatnak és a rá épülő asztrofizikának. Az előadásban sorra vesszük, milyen információkat nyerhetünk a csillagok fényének elemzésével. Az égi fény milyen fizikai tulajdonságait tudja megmérni a földi észlelő? A fényt kibocsátó objektum milyen fizikai tulajdonságaira tud ebből következtetni? Milyen információt hordoz a fény iránya, intenzítása, spektruma (azaz frekvencia szerinti eloszlása), polarizációja - valamint mindezen paraméterek időbeli változása? A földi légkör fényáteresztő "ablaka" igen keskeny, mégis meglepően sok információt enged át, amelyek elemzésével mélyebbre beláthatunk a Világmindenség titkaiba.
Az előadás helyszíne: az ELTE TTK lágymányosi északi tömbjében (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A), az Eötvös teremben (földszint 0.83 terem). A teremhez további bejárati lehetőség: az 1. emelet 1.67-es vagy 1.68-as ajtón.
Az előadássorozat honlapja: http://atomcsill.elte.hu/
|
|
|