Közvetítésünk március 14-én, csütörtökön 17 órától:
Tarczay György (ELTE Kémiai Intézet):
Különleges molekulák és anyagok extrém nagy nyomáson
(ELTE "Alkímia ma" előadássorozat)
Az előadás a nagyon nagy nyomás alatti kémia izgalmas világába kalauzol bennünket. Megvizsgáljuk, hogy mi történik, amikor anyagokat hatalmas nyomás alá helyezünk. Összenyomhatók-e az atomok? Miben különbözik a kémia a hétköznapi kémiától, ha nagyon nagy a nyomás? Ezek a kérdések kulcsfontosságúak ahhoz, hogy jobban megértsük a kémia rejtélyeit és a tudomány határait. Bepillantást nyerhetünk abba, hogy milyen különleges anyagok képződhetnek extrém körülmények között, például bolygók belsejében, meteor becsapódásakor vagy akár atombomba robbanáskor. Bemutatjuk, hogyan lehet laboratóriumi körülmények között elérni extrém nagy nyomást. Megismerjük a szuperionos vizet és a fémes hidrogént, és ezek kutatásának legfrissebb eredményeit. Fedezzük fel együtt az extrém nagy nyomású kémia izgalmas világát! (Az előadó Tarczay György vegyész, az ELTE Kémiai Intézetének egyetemi tanára)
A kísérleti részben: Sárospataki Barnabás: Nyomás a konyhába(n)! (A kísérletező Sárospataki Barnabás, biológia-kémia és magyar szakos magánoktató és a Szentendrei Móricz Zsigmond Gimnázium tanára)
Az előadás helyszíne: az ELTE TTK lágymányosi északi tömbjében (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A), az Eötvös teremben (földszint 0.83 terem). A teremhez további bejárati lehetőség: az 1. emelet 1.67-es vagy 1.68-as ajtón.