2024. február 22. (Cs) 17 órától:
ELTE "Atomoktól a csillagokig" előadássorozat
Csordás András (ELTE TTK, Komplex Rendszerek Fizikája Tanszék):
A kvantummechanika hőskora
Takács Gábor:
A mi világunk csak egy a sok párhuzamos világegyetem közül?
(BME TTK Science Campus)
Beszélgetés Takács Gáborral a kvantumos sokvilágról. A világ, amit magunk körül tapasztalunk, csak egy a sok párhuzamos világegyetem közül, amikben minden elképzelhető eseménysorozat megvalósul? Ez az ún. sokvilág-elmélet nem csak a sci-fik (és némely romantikus vígjáték) egyik kedvelt kiindulópontja, hanem következik abból, ha a kvantummechanika szuperpozíciós elvét következetesen alkalmazzuk az egész világra. Legalábbis ezt vallja Sean Carroll elméleti fizikus, aki a sokvilág-elmélet mellett érvel "A mélyen elrejtett valóság - Kvantumvilágok és a téridő megjelenése" c. ismeretterjesztő könyvében, mely nemrég jelent meg magyar fordításban a Typotex kiadásában. Ezt vallja Takács Gábor is, a BME Elméleti Fizika Tanszékének professzora, aki ezen a péntek délutánon röviden bemutatja a kvantumos sokvilág-elméletet, és Sean Carroll könyvét, majd megválaszolja a közönség és a moderátor kérdéseit a sokvilág-elmélettel kapcsolatban. Moderátor: Asbóth János (BME Elméleti Fizika Tanszék és HUN-REN Wigner FK).
Az előadóról: Dr. Takács Gábor a BME TTK Elméleti Fizika Tanszékének egyetemi tanára. Fő kutatási területe a kvantumtérelmélet és alkalmazásai, többek között erősen korrelált kvantumrendszerek nemegyensúlyi folyamataival, a kvantumos korrelációk és az összefonódás dinamikájával foglalkozik.
Az előadás helyszíne a BME F3213 terem.
A BME Természettudományi Kara "Science Campus" előadássorozatában a BME TTK neves oktatói és a meghívott vendégek hozzák középiskolásoknak is közel a modern természettudományok eredményeit. Bemutatják a nyitott kérdéseket, az új trendeket, és azt, hogyan keresi az emberiség problémáira, kihívásaira a válaszokat a természettudomány. A témakörök a BME TTK gazdag szellemi műhelyének széles arculatát ölelik fel: matematika, pénzügyi matematika, adattudomány, nukleáris technika, nukleáris medicina, kvantumtechnológia, részecskefizika, kognitív tudományok, pszichológia. Az előadások személyesen a BME F29 teremben követhetők. További információ: https://felvi.ttk.bme.hu/sciencecampus