Élő közvetítésünk április 18-án, kedden 18 órától:
Soltész Ferenc Gábor:
A győzelmek emlékképei - Narva 1700 és 1704
(Numizmatikai előadássorozat)
Az előadó ajánlója:
Sok évvel ezelőtt olvastam Alekszej Tolsztoj Nagy Péterről írott regényét, amiben Narva városának mindkét ostromáról írt. Narvát 4 éven belül kétszer ostromolta meg az orosz hadsereg. Az első alkalommal egy csúfos vereség érte, míg a második alkalommal az újjászervezett és jól kiképzett csapatok sikerrel jártak. Elfoglaltak egy stratégiailag fontos erődöt, ami fontos láncszem volt Szentpétervár védelmi rendszerében és egyben kiinduló pont az újabb sikerekhez.
A svéd győzelem, 1700
Sokáig nem gondoltam arra, hogy evvel kapcsolatosan előadást tartsak a Társulatban. Az árverési anyagokat folyamatosan nézegetve egyszer csak feltűnt, hogy sok azonos éremképű, de eltérő kivitelű érem forog az 1704-es ostromról. Az eltérő megközelítésű történelmi munkák elolvasását a numizmatikai irodalmakat forgatása követte. Ezek után állítottam össze előadásom anyagát, hogy megmutassam, a szembenálló felek emlékképei miként jelentek meg korabeli és későbbi idők emlékérmein. Az ellenfelek eltérő világképét jól tükrözik az éremképek. A svéd érmeken a győztes uralkodó ragyog a dicsőség fényében, aki nem sejti, hogy hibás helyzetértékelése hamarosan keserű fordulatot hoz számára. Az orosz érmeken az ambiciózus, birodalmi álmokat megvalósítani akaró uralkodó reprezentációja fokozatosan alakítja ki a külvilágnak szánt képi üzeneteit, átvéve a kor európai formáit.
Az orosz győzelem, 1704
A korabeli helyzet adott. Van egy feltörekvő ország, aminek külkereskedelméhez szüksége lenne meleg vizű tengeri kikötőhöz - de az oszmán és svéd birodalom akadályozza ennek megszerzését. Az oszmánokkal kötött kényszerű béke után a fő szembenálló fél Svédország lett. A "domínium maris Baltici" birtokosa a gyarmattartó svéd katonaállam volt, aminek hegemóniája csak erővel volt megtörhető. Ez a szembenállás vezetett a Nagy Északi Háborúhoz (1700-1721), ami orosz sikerrel és egy birodalom születésével zárult.