Élő közvetítésünk szeptember 30-án, pénteken 14 órától:
Kutatók Éjszakája a BME TTK-n
Előadások sorozatban
A BME TTK idén is izgalmas programokkal várja az érdeklődőket minden korosztályból a Kutatók éjszakája programsorozat keretében. A 30-án délután a K épület 1. emelet 55. teremben elhangzó alábbi előadásokat élőben közvetítjük:
Dr. Csima Géza: A látás matematikája Az előadásban röviden áttekintjük, milyen lehetőségek vannak a látószög és a híres Thalesz tétel általánosítására. A 3 dimenziós kiterjesztés komoly alkalmazási területekkel rendelkezik. Vizsgálódásunk során a matematika számos területét érintjük, nem csak a geometriát. Az előadásból az is kiderül, hogyan működik az alkalmazott matematika, milyen lépések vezetnek egy valós életből származó probléma megoldásához, valamint milyen lehetőségek vannak a mai kutatók előtt a matematikában.
Dr. Bokor Nándor: Érdekességek a fénytanból Az előadás az optika néhány látványos, a nagyközönség számára talán kevéssé ismert részterületéről szól: moiré-hatás, karcholográfia, varázstükrök, kausztikus leképezés, integrált fényképezés, fluoreszcencia, optikai aktivitás, száloptikai nagyítás.
Dr. Tasnádi Tamás: Rend és rendezetlenség határán Mi az a Penrose parkettázás, mitől lesz kaotikus egy inga és mi köze van mindennek a fraktálokhoz és a Mandelbrot halmazhoz?
Dr. Asbóth János: Mikor lesz már kvantumszámítógépem, és mire lesz jó? Mi az a kvantumszámítógép, mikor lesz ilyen, mire lesz jó? Milyen prototípusokat épít a Google, az IBM, és más cégek, hogyan lehet ezeket a gépeket kipróbálni? És milyen kapcsolódó kutatás folyik ma a BME Fizikai Intézetében?
Dr. Weiner Mihály: Nem csalás, hanem kvantumos összefonódás! "Alice és Bob gyanúsan sokat nyertek. Csaltak, titokban üzenetet váltottak? Nem, hisz olyan messze voltak, hogy a játék alatt még a fény sem ért volna át.." Egy közönséget is játékba vonó előadás a kvantumos összefonódás információelméleti következményeiről.