A Galileo Webcast egy "szabadidős" vállalkozás, 2018-ban is folytatódik azon előadássorozatok, találkozók, konferenciák, események élő közvetítése, amelyre meghívnak bennünket.
Következő élő közvetítésünk április 20-án, pénteken 16 órától:
Róka András:
Vándorló elektronok
(ELTE Észbontogató - kémiai kísérletek)
Az elektronok éppúgy viselkednek, mint a víz. Ezért alkalmazható rájuk a "vízesés elve": A nagyobb (kölcsönhatási) energiájú helyről a kisebb energiájú hely felé vándorolnak. Ha ez részecskék között játszódik le, akkor redoxireakcióról beszélünk, és az elektron átadás - átvétel egyszerre, az egymással közvetlenül érintkező részecskék között játszódik le. Mivel a fémekben elmozdulhatnak a (delokalizált) elektronok, a "vízesés elv" elektromos áramot indít, vagy tart fenn, ami nem okoz kémiai reakciót. A két folyamat azonban össze is köthető. Ilyenkor az "adakozó" részecske (ami az elektron átadással oxidálódik) nem közvetlenül adja át elektronját a fogadó, "önző" részecskének (ami redukálódik), hanem a redoxireakció előidézéséhez a fémes vezetőn keresztül vándorolnak át az elektronok. Ennek a megoldásnak az az előnye, hogy az energia nem hő formájában szabadul fel, hanem a vízimalmokhoz, vízierőművekhez hasonlóan az elektronok áramlása végez. Ezzel az elektromos munkával hozhatók működésbe a (galván) elemes játékok, vagy a (akkumulátoros) mobiltelefonok.
Az előadásokat kéthetente péntek délutánonként 16 órai kezdettel tartjuk az ELTE 0.83-ös számú (Eötvös) előadótermében. Az Intézet a Petőfi híd budai hídfőjénél fekszik, címe XI. kerület Pázmány Péter sétány 1/A, megközelíthető 4/6-os villamossal vagy 212-es ill. 153-as busszal.
Az előadássorozat internetes közzététele és élő közvetítése a "Belépő a tudás közösségébe" című, EFOP-3.4.4-16-00006 azonosító számú projekt keretein belül valósult meg.