Következő élő közvetítésünk március 9-án, pénteken 16 órától:
Róka András:
Az elektronok nyelvén
(ELTE Észbontogató - kémiai kísérletek)
Az elektron, majd az atommag felfedezése óriási változást hozott, ami túl mutat az atommodell fejlődéstörténetén. A részekből álló atommal érthetővé vált a kémiai változások látszólagos ellentmondása, miszerint az anyag meg is marad, meg nem is. A különböző részek eltérő kölcsönhatásainak, tulajdonságainak megfelelően a kémiai reakciók során az atommag megmarad és csak az elektronburok változik meg. A szupernóvák robbanását követően ezért fagy be a magreakció (magfúzió), és a fejlődéstörténet ezért szűkült-szűkül a kémia korszakára. A változás természetesen kiterjedt a kémia fogalomtárára is: Amit korábban az elemekkel, majd Daltontól kezdődően az elemek atomjaival értelmeztek, az most már az "elektronok nyelvén" is megfogalmazhatjuk. Kiderült például, hogy az oxigénnel történő egyesülés során (ami Lavoisier korában még csak oxidációt jelentett), az atomok úgy egyesülnek egymással, hogy közben elektron átadás és átvétel is bekövetkezik (redoxireakció). A folyamat az elektronok szempontjából ráadásul általánosítható. A nátrium-klorid képzőse során az "önző klór" elektronokat vesz át az "adakozó nátriumtól", miközben az oxigén színre sem lépett.
Az előadásokat kéthetente péntek délutánonként 16 órai kezdettel tartjuk az ELTE 0.83-ös számú (Eötvös) előadótermében. Az Intézet a Petőfi híd budai hídfőjénél fekszik, címe XI. kerület Pázmány Péter sétány 1/A, megközelíthető 4/6-os villamossal vagy 212-es ill. 153-as busszal.
Az előadássorozat internetes közzététele és élő közvetítése a "Belépő a tudás közösségébe" című, EFOP-3.4.4-16-00006 azonosító számú projekt keretein belül valósult meg.