2024. április 11. (Cs) 17 órától:
ELTE "Atomoktól a csillagokig" előadássorozat
Pozsgay Balázs (ELTE TTK, Elméleti Fizikai Tanszék és MTA-ELTE Integrálható Kvantumdinamika Kutatócsoport):
Sejtautomaták - játékos modellektől a kvantumszámítógépekig
Közvetítésünk február 13-án, csütörtökön 17 órától:
Tóth Gergely:
A múlt és a jelen harca - kevés vagy sok paraméterrel modellezzünk?
(ELTE "Alkímia ma" előadássorozat)
Sokan úgy tanultuk, hogy egy természettudományos modell lehetőleg kevés illesztendő paramétert tartalmazzon. A paramétereknek válasszunk fizikailag értelmes, vagy legalább értelmezhető tulajdonságokat, majd a paramétereket lehetőség szerint sok adat alapján határozzuk meg. Ezt a korosztályunkba belevésődő elvet Occam borotvájaként szokás említeni. A másik oldalon viszont az a kutatói és programozói generáció áll, akik bátran használják a néha rendkívül sok illesztendő paramétert tartalmazó összetett gépi tanulásos módszereket, ott is, ahol az optimálandó paraméterek száma messze több, mint a független bemenő adatok száma. Hihetünk ezeknek a modelleknek? Miért működnek? Hogyan értelmezzük őket? Az előadás olyan, angol kulcsszavak köré épül, mint bias-variance tradeoff, double descent, interpretation, de magyarul. (Az előadó Tóth Gergely vegyész, az ELTE Kémiai Intézetének docense.)
A kísérleti részben Keglevich Kristóf: Vassal és vasvegyületekkel kapcsolatos iskolai kísérletek (Keglevich Kristóf a Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium kémia-történelem szakos tanára.)
Az előadás helyszíne: az ELTE TTK lágymányosi északi tömbjében (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A), az Eötvös teremben (földszint 0.83 terem). A teremhez további bejárati lehetőség: az 1. emelet 1.67-es vagy 1.68-as ajtón.